Móra Ferenc Általános Iskola

Vendégeink voltak

A fiatalok személyiségformálásáért nagy felelősség hárul az iskolákra, az ott dolgozó tanítókra, tanárokra, akiknek egyik legfontosabb feladata, hogy kialakítsák, erősítsék, megőrizzék a magyarság kulturális értékeit. 2001 szeptemberétől értékeket közvetítő embereket hívunk meg iskolánk falai közé. A célunk az, hogy megismertessük diákjainkkal azokat a kulturális értékeket, melyek a mai világban kiveszőben vannak. Diákjaink lelkéhez szeretnénk közelebb kerülni azzal, hogy kiváló sportolókat, művészeket, zenészeket hívjunk meg és látunk vendégül.

Az elmúlt több mint tíz év alatt a meghívott vendégek maradandó élményt szereztek jelenlétükkel.

Balczó András hitről, szeretetről, a sport iránti alázatról beszélt. KOKO az olimpiai aranyéremről, valamint a vereség elviseléséről. Kiss Tamás és Kozmann György az olimpiai arannyal felérő bronzéremről, a küzde­ni akarásról.

Cseh László, háromszoros olimpiai ezüstérmes a kitartásról beszélt és a tanulóktól összegyűjtött legkülönbözőbb kérdésekre válaszolt.

A kerületünkben élő alkotóművészek elhozták alkotásaikat iskolánkba. Tanulóink így ismerkedhettek meg Lacza Márta, Dékány Ágoston, Szenczy Zoltán, festményeivel, Kőszeghy Gabriella szobraival, és Szécsy Ilona fotóival. Nagy sikert aratott Hoffer Ildikó zirci keramikus a családdal, az iskolai élettel, kapcsolatos kerámiáival. Petrás Mária csángó madonnái, Józsa Judit „Mesevilág” című kiállításának műtárgyai a magyar őskultúra ran­gos alkotásai.Kiskunhalasról látogatott el hozzánk Kiliti Zsuzsanna és asszony csapata, akik a világhírű halasi csipke készíté­sének titkaiba avattak be minket.

Uhjár Mátyásné (a népművészet mes­tere) több ízben volt iskolánk vendége. Tojás és mézeskalács írókázásra taní­totta az érdeklődőket. Felejthetetlen élmény volt Bubik Ist­ván március 15-i műsora, Ferencz Éva templomi koncerten való fellépése, valamint a Muzsikás együttes rendha­gyó énekórája, melyen az egész iskola apraja és nagyja részt vett. Tolcsvay Béla énekmondót, Dinnyés József, Szabó Csilla énekest, Buday Ilona népdalénekest, Petrás Mária csángó énekest is nagy-nagy figyelemmel hallgatták iskolánk tanítványai és az érdeklődő szülők.

Dévay-Nagy Kamilla és a Krónikás együttes, a Makám együttes és Lovász Irén, a Bojtorján együttes szintén nagyon nagy sikert aratott.

A Csepel Néptánc Együttest is szere­tettel fogadták a gyerekek. Ez tán azért állt hozzájuk közel, mert isko­lánk több éve néptáncot is oktat. Berecz András ízes mesemondása közben többször kacagtak fel a gyere­kek. Halász Judittal együtt énekelte az ismert dalokat az egész iskola.

Fiar Sándor csepeli születésű Antarktisz kutató kétszer is tartott “rendha­gyó” földrajzórát. Diaképekkel illusztrálva mutatta be az Antarktiszon élő pingvineket, valamint Magyarország nemzeti parkjait. A kiállítások megnyitóinak ünnepélyesebbé tételéhez iskolánk tanulói járultak hozzá verssel, népdallal, hangszeres szólóval. S végül, de nem utolsó sorban Nyers Csaba is ellátogatott iskolánkba, honfoglalás kori gabona ételeket főzött az udvaron, nagy sikert aratva mind a gyerekek, mint a szülők között.

Korábbi években iskolánkban járt vendégeinkről képeink

Hoffer Ildikó keramikus művész

2012. december 12.

Somfai Zsuzsanna művésztanár

2013. február 14.

Szilágyi Áron a kardvívás olimpiai bajnoka

2013. április 4.

Csepeli Munkásotthon Stemmer Ferenc Fotóklub kiállítása

2016. március 2.

Bajvívó Magyarok Hagyományőrző- és Sport Egyesület
Zrínyi Emlékév: török – magyar kardvívó harcmodor bemutató, 2016. szeptember 16.

Bíró Ferenc kiállítás megnyitója

2016. szeptember 21.

Zrínyi emlékév: török – magyar bajvívás
Kard Rendje Hungary

2016. szeptember 27.

Oberlander Sándor fotókiállítás
Régi tárgyak lencsevégen 2016. november 9.

Kovács István kiállítása 2017. január

Csepeli Munkásotthon Stemmer Ferenc Fotóklub kiállítás megnyitó

2017. március 29.

2017. szeptember 28.
Bíró Ferenc és Bíró Dóra Adrienn képzőművészek kiállítása

2017. november 17.
A rétisasok világa kiállítás
A kiállítást Dr. Fedina Laura orvos rendezte és szponzorálta.
A szakmai szöveget Zágráb Károly ornitológus írta.
A kiállításon Véghseő Klára festőművész és festőklubja tagjainak, tanítványainak festményeit, grafikáit láttuk. A rétisasokról készült gyönyörű fotók az állatkert, illetve Sándor István, Udvarházi Irén és Zomborácz Soma képei.

2017.november 29.
Feldolgozó drámaóra Egervári György
(Pesti Magyar Színház kollégája, dráma- és színházpedagógus) vezetésével.

2018. január 10.
„A Dél-Afrikai Unió állatai és madárvilága”című fotókiállítás
Magyarósi Péter győri fotóművész képei

2018. március 21.